Aktualizacja poprzedniego wpisu o film nagrany z jachtu naszego dealera w Szwajcarii – Jochena Voglera – www.swissnautik.ch

W tym artykule przedstawimy jak wygląda system podnoszenia miecza w jachcie N Fun 30. Lepszym określeniem byłoby: system  podnoszenia kila. Miecz kojarzy się raczej z lekkimi płetwami, łatwymi do podniesienia. Kil w jachcie N Fun 30 waży 650 kg z czego 550 kg to ołowiana bulba.

Dlaczego szybrowy kil?

Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie z dwóch powodów:

  • Żeglarski: jacht jest bardzo stabilny, skrzynia mieczowa jest dokładnie w kształcie miecza dzięki czemu nie „ciągnie” wody tak jak w przypadku miecza obrotowego
  • Użytkowy: W odróżnieniu od jachtów ze stałym kilem N Fun 30 może być transportowany na zwykłej przyczepie podłodziowej i wodowany ze slipu.

Konstrukcja płetwy

Konstrukcja kila jest stalowa, za pomocą dwóch szpilek zamocowana jest bulba. Lekka obudowa nadająca kształt jest montowana na końcu. W środku kila operuje cylinder hydrauliczny.

Konstrukcja nośna

Górne bloki są delikatnie „ukosowane” dzięki czemu miecz blokuje się w dolnym położeniu w skrzyni, która w swojej górnej części ma identyczny kształt. W samej skrzyni zamontowane są dwie prowadnice teflonowe służące jako łożyska.

Konstrukcję nośną stanowią dwa zespolone kształtowniki stalowe 40 x 80 mm. Jest to górne mocowanie siłownika hydraulicznego.

Sposób działania

Siłownik przewodami hydraulicznymi jest połączony z pompą hydrauliczną. Podnoszenie odbywa się za pomocą silnika elektrycznego (przycisk w górę), natomiast opadanie (przycisk w dół) dzięki otworzeniu elektrozaworu. Miecz opada wtedy pod własnym ciężarem a prędkość opadania można ograniczyć zaworem ograniczającym przepływ płynu hydraulicznego.
Jest też możliwość awaryjnego podniesienia miecza pompką ręczną oraz opuszczenia poprzez otwarcie zaworu kulowego.

Zdjęcia

Zdjęcia pokazujące wnętrze jachtu z konstrukcją do podnoszenia miecza znajdują się w galerii

Lifting keel, trailer
Lifting keel construction
Lifting keel construction
Construction of lifting keel