Aktualizacja poprzedniego wpisu o film nagrany z jachtu naszego dealera w Szwajcarii – Jochena Voglera – www.swissnautik.ch
W tym artykule przedstawimy jak wygląda system podnoszenia miecza w jachcie N Fun 30. Lepszym określeniem byłoby: system podnoszenia kila. Miecz kojarzy się raczej z lekkimi płetwami, łatwymi do podniesienia. Kil w jachcie N Fun 30 waży 650 kg z czego 550 kg to ołowiana bulba.
Dlaczego szybrowy kil?
Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie z dwóch powodów:
- Żeglarski: jacht jest bardzo stabilny, skrzynia mieczowa jest dokładnie w kształcie miecza dzięki czemu nie „ciągnie” wody tak jak w przypadku miecza obrotowego
- Użytkowy: W odróżnieniu od jachtów ze stałym kilem N Fun 30 może być transportowany na zwykłej przyczepie podłodziowej i wodowany ze slipu.
Konstrukcja płetwy
Konstrukcja kila jest stalowa, za pomocą dwóch szpilek zamocowana jest bulba. Lekka obudowa nadająca kształt jest montowana na końcu. W środku kila operuje cylinder hydrauliczny.
Konstrukcja nośna
Górne bloki są delikatnie „ukosowane” dzięki czemu miecz blokuje się w dolnym położeniu w skrzyni, która w swojej górnej części ma identyczny kształt. W samej skrzyni zamontowane są dwie prowadnice teflonowe służące jako łożyska.
Konstrukcję nośną stanowią dwa zespolone kształtowniki stalowe 40 x 80 mm. Jest to górne mocowanie siłownika hydraulicznego.
Sposób działania
Siłownik przewodami hydraulicznymi jest połączony z pompą hydrauliczną. Podnoszenie odbywa się za pomocą silnika elektrycznego (przycisk w górę), natomiast opadanie (przycisk w dół) dzięki otworzeniu elektrozaworu. Miecz opada wtedy pod własnym ciężarem a prędkość opadania można ograniczyć zaworem ograniczającym przepływ płynu hydraulicznego.
Jest też możliwość awaryjnego podniesienia miecza pompką ręczną oraz opuszczenia poprzez otwarcie zaworu kulowego.
Zdjęcia
Zdjęcia pokazujące wnętrze jachtu z konstrukcją do podnoszenia miecza znajdują się w galerii



